Idén márciusban magyar arany érdemkereszt kitüntetést kaptam. Sokan gratuláltak a kitüntetés kapcsán, ami jól esik az embernek. Kaptam egy olyan telefonhívást is, hogy szeretnének velem egy interjút készíteni. Elmondták, hogy egy enciklopédiát állítanak össze Magyarország sikeres személyiségeiről és az idei kiadásba engem is kiválasztott a Britishpedia. Megbeszéltük, hogy mikor alkalmas nekem az interjú, elmondták, hogy körülbelül egy óra lesz, és küldtek egy emlékeztetőt, amiben egy link is szerepelt a kiadóról. Ezt meg is néztem, mert egyrészt nem vagyok én nagy ember, másrészt még sosem hallottam a Britishpedia-ról.
A weboldalukon egy szépen összerakott videó mutatja be, hogy a céljuk bemutatni a sikeres embereket egy jó vastag, igényesen elkészített lexikonban. Szép, szép, de azért rákerestem, hogy mások mit mondanak róluk. Legalább 20 percig keresgettem, de leginkább csak olyan oldalakat találtam, ahol büszke emberek pózolnak a könnyvel, amibe bekerültek. Még újságcikkek is közöltek cikket arról, hogy x vagy y bekerült ebbe a kiadványba.
Aztán nagy nehezen csak találtam egy videót, ami megmutatta, hogy miről is van szó. Érdemes 1 óra 6 percre pörgetni. Előtte maga az interjú hallható. Kiválasztottak sikeres személynek, egy órán keresztül beszéltél arról, hogy tényleg az vagy. Ezután sajnálnál kiadni 122 ezer forintot ezért a könyvért, hogy neked is meg legyen? Ha többet rendelsz, akkor biztos lehet további kedvezményt is kapni. Ha szeretnél magadról képet is a kiadványban, akkor az 38 ezer lesz. Nem olcsó, de ilyenkor nem garasoskodik az ember.
Ez nem csalás, hiszen tényleg elkészül a könyv. Meg is kapja a megrendelő. Az árat is elmondják. Viszont ha úgy teszik fel a kérdést, hogy szeretnél egy cikket látni magadról 150 ezerért, egy kiadványban, amit senki nem ismer, akkor a válasz valószínűleg nem. Egy weboldalon ingyen is közzé lehet tenni azt a cikket.
A vanity publisher olyan könyvkiadót jelent, ami bármit megjelentet, ha kifizetik. Vagyis a hagyományos kiadókkal szemben nem az a cél, hogy vevők megveszik a könyvet és abból részesedik az író, hanem az író fizet, mert ennyit megér neki, hogy nyomtatásba kerüljön.